Jaké nejčastější druhy nedaňových nákladů upravují základ daně?

07.02.2024

Na základě vedeného účetnictví dostane účetní jednotka informaci o hospodářském výsledku. Ten může být buď kladný (zisk), nebo záporný (ztráta). Neznamená ovšem to samé, co základ daně v daňovém přiznání. 

Účetní jednotky na základě vedeného účetnictví zjišťují hospodářský výsledek. Hospodářský výsledek se zjišťuje jako rozdíl mezi výnosy a náklady. Pokud jsou výnosy vyšší než náklady, vykazuje účetní jednotka zisk. Pokud jsou však vyšší náklady než výnosy, vygenerovala účetní jednotka ztrátu.

Aby mohla účetní jednotka sestavit daňové přiznání, potřebuje znát výsledek hospodaření, který následně upraví na základ daně a vypočte daň z příjmů.

Co se dozvíte v článku

  1. Úprava hospodářského výsledku
  2. Řádek 20
  3. Řádek 30
  4. Řádek 40
  5. Řádek 50
  6. Řádek 111
  7. Řádek 112

Úprava hospodářského výsledku

Hospodářský výsledek se v daňovém přiznání k dani z příjmů právnických osob vykazuje na ř. 10. Musí se však jednat o hospodářský výsledek před zdaněním (tj. bez zohlednění nákladů evidovaných v účtové skupině 59).

Následně dochází k úpravám hospodářského výsledku na určitých řádcích daňového přiznání. Obsahové náplně jednotlivých řádků a jejich časté příklady z praxe uvádíme níže.

Řádek 20

Na řádku 20 daňového přiznání se evidují částky neoprávněně zkracující příjmy a hodnota nepeněžních příjmů, pokud tyto nebyly zahrnuty ve výsledku hospodaření nebo v rozdílu mezi příjmy a výdaji na řádku 20. Tyto položky jsou definovány v § 23 odst. 3 písm. a) bodu 1) a § 23 odst. 6) zákona o daních z příjmů.

Pokud úhrn těchto částek nebyl zohledněn na řádku 10 daňového přiznání, je zapotřebí je zohlednit prostřednictvím řádku 20. Typicky se jedná například o bezúplatně přenechané technické zhodnocení při ukončení nájmu.

Řádek 30

Na řádku 30 daňového přiznání se uvádí ty částky, které zvyšují hospodářský výsledek v návaznosti na ustanovení zákona o daních z příjmů §23 odst. 3 písm. a) bod 3) a další. Nejedná se tedy o ty částky, které zvyšují hospodářský výsledek na řádcích 20 a 40. Jedná se například o částky uplatněné v předchozích zdaňovacích obdobích nebo v obdobích, za která se podává daňové přiznání, pokud následně došlo k porušení podmínek pro daňovou uznatelnost.

Na řádku 30 se však uvádí také částky, o které byl snížen hospodářský výsledek v minulých zdaňovacích obdobích, a to v tom období, ve kterém se provádí oprava nesprávností v účetnictví a tím bylo účetnictví, resp. hospodářský výsledek, ovlivněn. Částky zvyšující hospodářský výsledek se však musí vykázat v těch případech, kdy se oprava nesprávnosti účtuje rozvahově.

Dalším typickým případem, kdy se zvyšuje hospodářský výsledek, jsou částky pojistného na sociální a zdravotní pojištění, které byl povinen platit zaměstnanec. Tyto "odvody" byly zaměstnavatelem strženy, ovšem nebyly odvedeny do konce měsíce následujícího po uplynutí zdanitelného období – typicky do 31. ledna.

Dalším poměrně častým případem je "dodanění" úhrad (výnosových) smluvních pokut, úroků z prodlení, poplatků z prodlení, penále a dalších sankcí plynoucích ze závazkových vztahů, které byly v předchozích zdanitelných obdobích uplatňovány jako položky snižující základ daně.

Na řádku 30 se však uvádí mnoho dalších položek zvyšujících hospodářský výsledek, například dodanění neuhrazených dluhů v účetnictví dlužníka, které jsou po splatnosti déle než třicet měsíců, nebo částka zrušené rezervy, která byla tvořena v návaznosti na zákon o rezervách.

Řádek 40

Řádek 40 je asi nejobsáhlejším řádkem, který obsahuje tzv. nedaňové náklady. Uvádí se zde výdaje (náklady) neuznávané za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů (§ 25 nebo 24 zákona), pokud jsou zahrnuty ve výsledku hospodaření nebo v rozdílu mezi příjmy a výdaji na řádku 10.

Celková částka na řádku 40 musí být shodná s částkou na řádku 13 tabulky A Přílohy č. 1 II. Oddílu, kde jsou jednotlivé nedaňové náklady uvedeny. Jedná se například o náklady na reprezentaci, vyloučení nákladů na spotřebu pohonných hmot a dalších při využití výdajového paušálu na vozidlo nebo náklady jiného zdaňovacího období.

Prostřednictvím řádku 40 se vylučují také náklady ve formě úrokových nákladů v důsledku provedených testů – například v návaznosti na test nízké kapitalizace nebo těch úrokových nákladů, jejichž daňová uznatelnost je vázána na úhradu. Na řádku 40 se vylučují také odpisy goodwillu.

Řádek 50

Řádek 50 je vyhrazen pro odpisy – resp. pro rozdíl, o který odpisy hmotného a nehmotného majetku uplatněné v účetnictví převyšují odpisy tohoto majetku stanovené podle § 26 až 33 zákona.

Na tomto řádku se pak uvádí celkový rozdíl, o který souhrn odpisů hmotného a nehmotného majetku (§ 26 zákona) uplatněných v účetnictví převyšuje souhrn odpisů tohoto majetku stanovených podle § 26 až 33 zákona. V opačném případě se použije řádek 150 – tj. pokud jsou daňové odpisy větší než odpisy účetní.

Zatímco účetní odpisy vyjadřují opotřebení majetku, daňové odpisy umožňují poplatníkům zahrnout část pořizovací ceny do nákladů, resp. o ně snížit hospodářský výsledek. Z tohoto důvodu by se účetní a daňové odpisy neměly rovnat.

Řádek 111

Na řádcích 100 až 163 se uvádí položky snižující základ daně. Jedná se například o vyloučení těch příjmů, které nejsou předmětem daně, nebo příjmů, které jsou od daně osvobozené.

Na řádku 111 se uvádí částky, o které se podle § 23 odst. 3 písm. b) zákona snižuje výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji na řádku 10.

Jedná se například o neuhrazené výnosové smluvní pokuty a úroky z prodlení, poplatky z prodlení, penále a jiné sankce ze závazkových vztahů zúčtované ve prospěch výnosů. Dále se zde mohou uplatnit částky pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, o které byl zvýšen výsledek hospodaření u poplatníka, který vede účetnictví, došlo-li následně k jejich uhrazení.

Řádek 112

Na řádek 112 se uvádí částky, o které lze podle § 23 odst. 3 písm. c) zákona snížit výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji na řádku 10. Jedná se například o částky, o které byly nesprávně zvýšené příjmy. Dále se zde mohou uplatnit ty náklady (výdaje), které nebyly zahrnuty do výdajů. Může se jednat například o pozdně dodanou fakturu, na kterou nebyla vytvořena dohadná položka.

Na řádku 112 se také uvádí částky související s rozpouštěním rezerv a opravných položek, jejichž tvorba nebyla pro daňové účely výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, pokud jsou podle zvláštního právního předpisu zaúčtovány ve prospěch nákladů nebo výnosů. Jedná se tedy o účetní rezervy a opravné položky.


Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší? Přijetím daňových balíčků v roce 2021 se změnilo nastavení daňového zvýhodnění a daňového bonusu na děti. Od roku 2024 je pak zrušena sleva na dani školkovné a...

Generální finanční ředitelství po projednání s Ministerstvem financí vydává pro právní jistotu poplatníků daně z neočekávaných zisků informaci ke lhůtě pro podání daňového přiznání k dani z neočekávaných zisků s cílem publikovat východiska pro uplatňování správní praxe a předejít tím případným sporům v oblasti posuzování běhu a délky této lhůty.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila 14. ledna 2024 novou online službu Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ, která je další částí digitální komunikace mezi osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) a ČSSZ/ÚSSZ (územními správami sociálního zabezpečení). V této nové službě ePortálu ČSSZ najdou OSVČ veškeré informace...